недеља, 24. јун 2012.

Radioaktivna prasina


Prasina i druge materije koje se javljaju u vazduhu posle nuklearnih eksplozija nazivaju se radioaktivna prasina. Ona zagadjuje ili truje vazduh, zamlju i vodu.
Ova prasina truje svet oko nas jer je radioaktivna. To znaci da sadrzi izvesne atome koji se raspadaju. Pri njihovom raspadanju oslobadjaju se energija i materija, sto se zove zracenje.
Nuklearna bomba izaziva ogromnu eksploziju sa velikom toplotom i mnogo radioaktivnih atoma koji se mesaju sa cesticama zemlje i prasine. Nuklearna energija izbacuje u atmosferu tone radioaktivne prasine, koja se vraca na Zemlju.
Nekoliko minuta ili casova posle nuklearne eksplozije, najteze cestice nastale pri eksploziji bombe padaju na Zemlju. One koje su lakse lete u atmosferi i padaju sporije. Mogu mesecima ili cak godinama da lete nad Zemljom i padaju na nju najcesce sa snegom, kisom i maglom.
Radioaktivna prasina koja padne van covecjeg tela moze da se spere. Ali radioaktivna prasina koja prodre u covecje telo moze godinama u njemu da se zadrzi. Ona u telo ulazi preko vazduha, vode ili hrane, sto je najcesci slucaj. Radioaktivna prasina pada na lisce biljaka i njihove plodove. Ona pada na zemljiste iz kojeg je usisavaju biljke preko svog korena. Zivotinje se hrane biljkama, a ljudi i druge zivotinje uzimaju opet ove zivotinje sebi za hranu. U telu radioaktivni atomi iz ove prasine ispustaju radijaciju. Kada suvise radijacije prodje kroz zive celije, moze da ih osteti ili da oslabi odbrambenu sposobnost covecjeg tela prema bolestima.

Нема коментара:

Постави коментар